Od vibrácií až po rotácie: toto sú hlavné rozdiely medzi sonickou a rotačnou zubnou kefkou
Poď spolu s nami prečistiť okrem zubov aj tvoje doterajšie znalosti v oblasti ústnej hygieny. Priprav sa na to, že rozoberieme “humbuk” točiaci sa okolo týchto inovatívnych nástrojov na čistenie tvojich zúbkov. Len tak zistíš, ako sa vibrácie menia na rotácie v čírej snahe vykúzliť ten pravý, hollywoodsky úsmev.
Čo sa stalo s bežnou zubnou kefkou? Tá mi už nestačí?
Hneď takto v úvode budeme dúfať, že nám toto “hanlivé” označenie ako obyčajná, každá zubná kefka odpustí. Keď si pomyslíme, čo si za všetky tie roky čistenia zubov prežili, ozaj si tento prívlastok nezaslúžia. Nehovoriac o tom, že existuje celé stáročia, samozrejme, s postupnými zlepšovákmi.
Pikoška pre teba
Predpokladá sa, že už staroveké civilizácie používali na čistenie zubov vetvičky či zvieracie chlpy zviazané dohromady, ako základnú verziu dnešných kefiek. Nebudeme v tomto článku rozoberať ani aké chlpy to boli, ani to, ako ďalší dospeli k záveru, že to asi nebol najlepší nápad. Za zmienku stojí ešte fakt, že nylonové štetiny zubnej kefke nasadila až spoločnosť Dupont de Nemours Company v roku 1938, čím vytvorila priestor pre prvú, sériovo vyrábanú, modernú zubnú kefku.
Dlhé roky sa tento hoc jednoduchý, ale účinný nástroj, považoval za dostatočný v odstraňovaní zubného povlaku a udržiavaní zdravej ústnej dutiny. Ako to chodí so všetkým - nové technológie v spolupráci so zubármi začali presadzovať novšie a lepšie spôsoby čistenia zubov.
Jednou z hlavných nevýhod tradičných manuálnych zubných kefiek je, že sú "odsúdené" výlučne na ľudskú silu. Inak povedané, nie každý si čistí svoje zúbadlá dôsledne a správne - teda odporúčanou rýchlosťou a tlakom - aby účinne odstránil zubný povlak zo všetkých zubov. Niektoré oblasti zostanú vynechané alebo dôkladne nevyčistené.
Rozdiel medzi rotačnou a sonickou kefkou - pozrime sa im lepšie na “zúbky”
Hlavný rozdiel medzi týmito vzdialenými, či skôr blízkymi príbuznými asi udrie hneď do očí. Rotačná zubná kefka, ako už napovedá jej samotný názov, používa na čistenie zubov a ďasien krúživé, rotujúce pohyby. Sonická zubná kefka sa pri odstraňovaní zubného povlaku a nečistôt spolieha na vysokofrekvenčné vibrácie. Hoci sa to môže zdať ako nepatrný rozdiel, v skutočnosti to môže významne ovplyvniť tvoje čistenie zubov.
Jednou z hlavných výhod používania rotačnej zubnej kefky je jej schopnosť zabezpečiť rozsiahle pohyby po celom povrchu zubov. Rotačná hlava kefky napodobňuje pohyby ako pri manuálnom čistení zubov, čo je ideálne, ak si sa práve rozhodol presedlať zo svojej čistiacej rutiny pomocou obyčajnej kefky. Rotačné kefky majú zvyčajne menšie hlavice, vďaka čomu sa účinnejšie dostanú do úzkych priestorov medzi zubami a pozdĺž línie ďasien.
Sonické zubné kefky fungujú na základe rýchlych vibrácií, ktoré vytvárajú malé bublinky, a tie pomáhajú odstraňovať zubný povlak aj baktérie z ťažko prístupných miest v tvojich ústach. Tieto vibrácie sa môžu pohybovať v rozmedzí od 24 000 do 48 000 kmitov za minútu - čo je podstatne viac, ako by si dosiahol klasickým, manuálnym umytím. To znamená nielen dôkladnejšie čistenie za kratší čas, ale aj jemnejší tlak na zuby a ďasná.
Tak ktorú - sonickú alebo rotačnú zubnú kefku?
Skôr ako sa necháš uchvátiť neskutočným dizajnom konkrétneho modelu sonickej alebo rotačnej kefky, zváž drobné rozdiely, ktoré tieto dva typy od seba odlišujú. Či máš zúbky citlivé, alebo práve prechádzaš na tento efektívnejší spôsob ústnej hygieny, máme pre teba vodítka, ktorá voľba bude pre teba vhodnejšia.
Intenzívnejší pocit umytia zubov
Ani sonická ani rotačná zubná kefka nie sú žiadnou novinkou na trhu a za tie roky hovorua výsledky od ich používateľov, teda čo sa týka intenzívnejšieho pocitu čistenia, v prospech rotačnej kefky. Tá totiž kladie väčší dôraz na fyzické čistenie nánosov, zatiaľ čo pri sonických kefkách ide o dynamické čistenie pomocou tekutín. Ak teda bažíš po naozaj dôkladnom umytí, rotačná kefka bude lepšou voľbou - v prípade, že nemáš citlivé zuby a ďasná.
Viac funkcií a možností nastavenia
V minulosti boli rotačné zubné kefky v možnostiach funkcií jasným favoritom, no čím ďalej tým viac to prestáva platiť. Pri oboch verziách už viac-menej môžeš vyberať z rôznych veľkostí hlavíc kefiek, textúr štetín, intenzity a dokonca aj nastavení rýchlosti. Niektoré modely sú vybavené aj ďalšími funkciami, ako sú snímače tlaku a časovače, ktoré pomáhajú zabezpečiť ešte efektívnejšie čistenie zubov. Napríklad taká Sonická zubná kefka Bitvae S2 ponúka rôzne stupne intenzivity čistenia, a s jej kúpou dostaneš aj sterilizátor pre dezinfekciu kefky po jej použití.
Vhodnejšia pre citlivé zuby a ďasná
Pokiaľ si citlivka (samozrejme myslíme v kontexte zubov), bude pre teba lepšou voľbou sonická zubná kefka. Tá ponúka jemnejší prístup a zaobchádzanie, pretože počas používania nedochádza k žiadnemu fyzickému kontaktu so zubami. Vibrácie vytvárajú mikroskopické bublinky, ktoré pomáhajú uvoľňovať zubný povlak z povrchov a dostávajú sa do oblastí, do ktorých sa tradičné manuálne kefky ľahko nedostanú. Zároveň sú lepšou voľbou aj pre tých, čo používajú zubný strojček alebo majú zubné implantáty.
Less mess alebo menej “bordelu”
Jasné, že všetko závisí od tvojej šikovnosti a ako budeš s kefkou narábať. Z celkového prieskumu užívateľov však doteraz vyplynulo, že so sonickou kefkou narobíš skrátka menej neporiadku pri čistení zubov než s rotačnou (menej sa odstrekuje zubná pasta a voda). Toto však rozhodne nebude smerodajný faktor pre tvoj výber.
Tak a teraz je to už len v tvojich rukách, pre ktorý typ sa rozhodneš. Veríme, že sme ti s tým aspoň trošku pomohli. Nezabudni pozrieť našu ponuku starostlivosti o tvoj chrup, možností máme habadej.