Pomôže power banka, nabíjačka zo smartfónu i zapaľovač v aute. Ako nabiť notebook bez nabíjačky?
Sledovanie obľúbeného seriálu pri čakaní na letisku. Pracovanie počas cesty vlakom. Úprava fotiek z dovolenky v kaviarni. Notebook priniesol do našich životov dovtedy nevídané možnosti – či už zábavné, alebo pracovné. Ale o-ou: batéria je takmer vybitá a na obzore žiadna zásuvka. Alebo ešte horšie – nemáte po ruke ani nabíjačku k laptopu. Čo s tým? Našťastie, máme poruke riešenie. Riešenie na to, ako nabiť notebook aj bez originálnej nabíjačky.
Nie je to tak dávno, čo USB, konkrétne USB-A prepojenie, fungovalo iba na prenos dát. Dnes je dnes, a mnohí z nás – a nie je to pokročilým vekom – si na USB-A ani nespomenú.
Súčasnosť a minimálne blízka budúcnosť patrí USB-C prepojeniu, ktoré okrem dátového prenosu umožňuje tiež prenos elektrickej energie. A s tým prichádzajú nové možnosti, ako nabiť notebook aj bez pôvodnej nabíjačky.
Nabite notebook pomocou power banky
Najspoľahlivejším, najúčinnejším a tiež najbezpečnejším spôsobom, ako nabiť notebook bez nabíjačky, je power banka. Zariadenie stvorené na nabíjanie iných zariadení – smartfónov, bluetooth slúchadiel, MP3 prehrávačov, ale i notebookov.
S power bankou nepotrebujete ani prístup k elektrickej sieti, jednoducho s ňou notebook prepojíte pomocou USB-C kábla a hotovo. Pri výbere vhodnej power banky dbajte na to, aby poskytovala dostatočné napätie, označované písmenom V. Väčšina notebookov potrebuje pri nabíjaní napätie 8 alebo 12 V, hľadajte teda power banku ideálne s napätím 12 V a viac.
Tiež platí, že čím vyššia kapacity power banky, tým viac nabití s ňou môže váš notebook absolvovať. Skvelou voľbou je napríklad power banka Baseus Qpow Pro s kapacitou 20 000 mAh a možnosťou rýchleho nabíjania.
Notebook nabijete tiež v aute
Batéria na notebooku je takmer vybitá a potrebujete neodkladne dokončiť prácu? Spasiteľom v tomto prípade môže byť tiež vaše auto. Konkrétne zapaľovač. Nemusíte byť fajčiar, aby ste využili jeho schopnosti – stačí do neho zapojiť adaptér s USB-C koncovkou a takto si nabijete notebook.
Navyše, v novších modeloch vozidiel nájdete dnes už aj samotné USB konektory. Notebook však v aute nenechávajte bez dozoru, nie že by sa bál, skôr sa však môže stať ľahkou korisťou pre zlodejov.
Siahnite po nabíjačke od svojho smartfónu
Už väčšina dnes vyrábaných smartfónov sa nabíja pomocou kábla s USB-C koncovkou. Nabíjačku zo svojho smartfónu tak môžete skúsiť použiť tiež na nabitie notebooku cez USB-C konektor. Slovo „skúsiť“ sa v predchádzajúcej vete neobjavilo náhodou. Môže a nemusí to ísť. Od čoho závisí, či sa vám podarí nabiť notebook nabíjačkou od smartfónu?
Od viacerých faktorov, medzi tie hlavné patrí hardvérové vybavenie laptopu a výkon samotnej nabíjačky označovaný písmenom W. Ak skúšate nabiť herný laptop či notebook vhodný na grafické práce, s nabíjačkou k smartfónu s výkonom 30 W veľa energie nenamútite. V prípade vypnutého kancelárskeho notebooku by však nabíjanie malo fungovať.
Ak má nabíjačka k smartfónu výkon 120 W, mohlo by ísť o použiteľné riešenie aj pri nabíjaní výkonnejšieho notebooku. Ale opäť platí: treba skúsiť. Nevyskúšate, nenabijete. Myslite však na to, že možno nenabijete, ani keď skúsite. Ide predsa len o núdzové riešenie.
V núdzi môžete použiť baterku svojho smartfónu
Krajným riešením, ktoré neodporúčame používať pravidelne, je nabitie notebooku pomocou smartfónu. Ide o spôsob, ktorý je pomerne neistý a ovplyvňuje ho veľa premenných.
Ako na to? Smartfóny s väčšou kapacitou batérie – 5 000 mAh a viac – a funkciou reverzného nabíjania dokážu pomocou USB-C kábla nabiť aj notebooky, ktoré disponujú funkciou rýchleho nabíjania.
Pripravte sa však na to, že toto nabíjanie bude pomalé. A zároveň poriadne vyšťaví batériu mobilu. Medzi smartfóny, ktoré podporujú funkciu reverzného nabíjania patrí napríklad Samsung Galaxy S22, Xiaomi 12 či Apple iPhone 14. Zvyčajne ide o vlajkové lode výrobcu.
Hľadáte vhodné power banky, USB-C káble či nabíjačky? Nájdete ich v našej ponuke.